Canon EOS 80D – uživatelské srovnání s Canonem EOS 7D

eos80d-ef-s18-135-3q-

Ilustrační foto: Canon U.S.A., Inc.

Posledních 7 let (od doby kdy byl uveden na trh) je mým primárním fotoaparátem Canon EOS 7D. Tedy fotoaparát, který ovládacími prvky a kvalitou zpracování a velikostí těla náleží do kategorie profesionálních přístrojů značky Canon. Oproti ostatním strojům v této třídě ovšem obsahuje APS-C obrazový senzor, díky čemuž je cenově přístupnější než nejvyšší řady zrcadlovek od Canonu.

Ve své době se jednalo o vskutku revoluční přístroj, z jehož koncepce těží všechny poloprofesionální a profesionální zrcadlovky od Canonu uvedené do dnešní doby. Fotoaparát lze označit za universální, i když obsahuje řadu prvků, které ho předurčují zejména pro sportovní a wildlife fotografii. Já ovšem fotografuji primárně svatby, portréty, produktovky, krajiny a architekturu a z tohoto pohledu tedy fotoaparát posuzuji.

Od doby uvedení Canonu 7D na trh přibylo v portfoliu Canonu devět zrcadlovek nejvyšší třídy (1D Mark IV, 1DX, 5D Mark III, 1D C, 6D, 7D Mark II, 5DS, 5DS R a 1DX Mark II), tři poloprofesionální zrcadlovky (60D, 60Da a 70D) a deset zrcadlovek amatérské třídy (550D, 1100D, 600D, 650D, 700D, 100D, 1200D, 750D, 760D a 1300D).

Z tohoto výčtu je zajímavá kategorie poloprofesionálních přístrojů. V minulosti se jednalo o fotoaparáty, které si pořizovali zejména profesionálové jako záložní těla nebo pokročilý amatéři. To se změnilo nástupem právě modelu 7D a následně 6D. Tyto dva fotoaparáty totiž posunuly cenovou úroveň profesionální kategorie takovým způsobem, že prakticky vytlačily poloprofesionální třídu z jejího klasického segmentu. Nadšený amatér tak může sáhnout rovnou po fotoaparátu nejvyšší třídy.

Canon na toto zareagoval tak, že od modelu 60D začal posouvat svoji střední třídu fotoaparátů blíže k videografům se snahou obsadit rostoucí trh s fotoaparáty, které si pořizují lidé primárně za účelem natáčení videa. Když si dneska vyhledáte recenze 80D (potažmo 70D) na YouTube, ve většině případů narazíte na recenzi od člověka, který provozuje videoblog a fotoaparát používá k fotografování jen výjimečně. To ale neznamená, že by Canon u své střední třídy opomněl vlastnosti, které jsou důležité pro nás fotografy.

 

Nový obrazový senzor

Po poměrně dlouhou dobu Canon značně zaostával za konkurenčními senzory od Sony v otázce dynamického rozsahu svých senzorů. To se projevilo zejména u podexponovaných fotografií. Při snaze vytáhnout kresbu ze stínů v RAW konvertoru, trpěl obraz velkým množstvím nepěkných artefaktů (digitální šum, moaré). Fotograf si tedy musel důsledně hlídat expozici, což zejména při rychlém fotografování svatby v měnících se světelných situacích není vždy jednoduché. Podexponované fotografie tak byly velký problém. To také do značné míry omezovalo možnost vytvářet pseudoHDR fotografie z jednoho snímku.

Canon 80D je první zrcadlovkou od Canonu uvedenou na trh, která je vybavena zcela novým senzorem, který netrpí výše uvedenými nedostatky. Nejenže má celkově vyšší dynamický rozsah, ale hlavně netrpí na uvedené problémy ve stinných partiích. Druhou zrcadlovkou, která je vybavena novým typem senzoru je pak nejvyšší model 1DX Mark II.

HDR_pseudoHDR_full_01_7D_standard

Při standardní celoplošné expozici je dobře exponováno pozadí, hlavní motiv je podexponován.

HDR_pseudoHDR_full_02_7D_pseudoHDR

Vytažením kresby ze stínů docílíme správné expozice hlavního motivu. V malém rozlišení je výsledek uspokojivý.

HDR_pseudoHDR_full_03_80D_pseudoHDR

I při malém rozlišení je možné pozorovat vyšší kvalitu obrazu pořízeného Canonem EOS 80D.

HDR_pseudoHDR_full_04_7D_HDR

Pro porovnání totožná scéna pořízená technikou HDR skládání expozic (složení HDR obrazu bylo provedeno v Lightroomu).

HDR_pseudoHDR_vyrez_01_7D_standard

Detail (výřez ve 100% velikosti) podexponovaného hlavního motivu.

HDR_pseudoHDR_vyrez_02_7D_pseudoHDR

Na výřezu je patrná značná degradace obrazu. Kresba je rozpitá a obsahuje řadu obrazových artefaktů.

HDR_pseudoHDR_vyrez_03_80D_pseudoHDR

S Canonem 80D je možno dosáhnout znatelně kvalitnějšího obnovení kresby ve stínech.

HDR_pseudoHDR_vyrez_04_7D_HDR

Skutečný HDR obraz složený z devíti expozic je zcela bez rušivých artefaktů a má výrazně ostřejší a detailnější kresbu.

Nový obrazový senzor byl pro mě hlavním argumentem, proč si pořídit Canon 80D namísto Canonu 7D Mark II, který nestojí o mnoho více a je při tom o třídu výše.

 

Ergonomie

Ergonomie fotoaparátu jsem se zpočátku obával nejvíce, neboť jsem zvyklý používat těla z profesionální třídy a velmi dobře si pamatuji na situaci, kdy jsem před devíti lety fotil celodenní svatbu s Canonem 400D a měl jsem pak z toho ještě několik dnů křeč v ruce. Tělo 80D je znatelně menší než tělo 7D, ale mohu říci, že v praxi mi velmi dobře sedlo do ruky a fotí se mi s ním skvěle.

Velkou nevýhodou je absence joysticku, kterým u 7D ovládám nastavení aktivního ostřícího bodu. Osmisměrný ovladač 80D není pro výběr ostřícího bodu zdaleka tak rychlý a přesný. Druhou znatelnou nevýhodou je sekundární otočný ovladač. Je menší a více natěsnaný, takže při jeho použití musím palec skroutit víc, než se mi líbí.

eos80d-front-sensor-

Ilustrační foto: Canon U.S.A., Inc.

Hledáček má stejně jako u 7D 100% pokrytí scény, což je pro mě velmi důležitá vlastnost. Jsem zvyklý přesně komponovat už při fotografování a představa, že bych musel všechny fotografie ořezávat ve fotoeditoru mě děsí. A i když má Lightroom možnost nastavit automatické úpravy při importu fotografií, tak je zbytečné přicházet o část obrazových dat.

Oproti původnímu 7D obsahuje Canon 80D zámek na voliči expozičních režimů. Dnes už se jedná u zrcadlovek od Canonu o standardní výbavu a jedná se o velmi šikovnou věc. Fotoaparát normálně nosím naboku zavěšený na ramenním popruhu. Často se mi stává, že při chůzi se mi kolečko na foťáku samovolně otočí, což díky zámku u 80D nehrozí.

 

Displej

Displej je otočný a dotykový. Profesionální třída zrcadlovek zbytečně neobsahuje mechanicky slabá místa, která by snížila utěsnění a odolnost těla. Takovým slabým místem je právě otočný displej a také výklopný blesk. Otočný displej si tedy člověk užije pouze u nižších řad fotoaparátů. A kde jinde by měl být přítomen než u zrcadlovky prezentované jako ideální nástroj pro tvůrce videoblogů.

Pro mě je zajímavý zejména pro možnost komponovat scény snímané z nadhledu a hlavně podhledu. Se 7D jsem si často užil situaci, kdy jsem ležel přitisknutý k zemi s hlavou vykroucenou v bolestivé nepřirozené poloze a mžoural jsem do hledáčku ve snaze najít tu správnou kompozici. Otočný displej v kombinaci s liveview je tak jednoduchým a funkčním řešením.

eos80d-back-lcd-open-

Ilustrační foto: Canon U.S.A., Inc.

 

Druhou úžasnou vlastností je dotykový displej. Pro samotné nastavení funkcí fotoaparátu to zas tak velká výhra není (ovládání rollery může být rychlejší a přesnější), ale perfektně se hodí pro prohlížení snímků. Není problém jednoduchým gestem zvětšit požadované místo na 100% velikost náhledu a posoudit tak ostrost obrazu. To je oproti 7D znatelný pokrok a rychle jsem si na tuto vymoženost zvykl. Na druhou stranu to ovšem není tak, že bych teď instinktivně šmátral u 7D po displeji a divil se, že displej nereaguje.

 

Rychlost a přesnost ostření

Velkým vylepšením oproti 7D je ostřící systém fotoaparátu. 7D byl na svou dobu vybaven špičkovým ostřícím systémem, který je ještě dnes přebírán do nižších řad. Canon 80D ovšem obsahuje více jak dvojnásobek ostřících bodů, lépe rozmístěných, ale hlavně mnohem citlivějších na světlo. V u mě časté situaci fotografování low-key portrétů v potemnělém ateliéru jsem si u 7D často musel přisvítit, abych byl vůbec schopen zaostřit. Naproti tomu mám u 80D subjektivní dojem, že dokáže bez problémů zaostřit i v úplné tmě. Mnohdy zaostří na objekty, které v šeru už ani nevidím.

Druhým vylepšením je pak ostření v režimu LiveView a při natáčení videa. To jsou vlastnosti, které ovšem nedokážu zatím docenit, neboť fotoaparát využívám primárně k fotografování.

 

Expoziční bracketing

Jednou z vlastností, které mě u 7D omezovali je nemožnost fotografovat více jak tři expozice v režimu expozičního bracketingu. To umožňovala pouze nejvyšší třída. Prakticky všechny statické motivy (krajina, architektura, zátiší) fotografuji ve více expozičních variantách pro možnost sestavení HDR zdrojové fotografie, se kterou následně pracuji. A to i v situacích, že má scéna relativně malý dynamický rozsah.

Z principu se polovina všech zachycených obrazových dat fotografie vždy nalézá v nejsvětlejším expozičním stupni. Každý tmavší stupeň vždy obsahuje pouze polovinu informací předešlého světlejšího. Díky nasnímání i té nejtmavší části obrazu do světlé části senzoru tak mám k dispozici velké množství obrazových dat v celé tonální škále fotografie a mohu tak přistoupit i k razantním obrazovým úpravám.

Canon 80D umožňuje nastavit pro expoziční bracketing až 9 snímků a mám tak plnou kontrolu nad dynamickým rozsahem i u těch nejkontrastnějších scén.

 

Auto ISO

Při reportážním stylu fotografování s oblibou používám funkci Auto ISO a to zejména v kombinaci s režimem priority clony. Fotoaparát v tomto nastavení pracuje se mnou navolenou pracovní clonou a automaticky přizpůsobuje světelným podmínkám rychlost závěrky a citlivost ISO. Venku, při vysoké hladině světla, nastavuje nízkou citlivost a zkracuje expoziční čas, při přechodu do tmavého interiéru prodlužuje čas a následně zvyšuje citlivost ISO. Pro určení nejdelšího možného času přitom odečítá ohniskovou vzdálenost objektivu a používá její převrácenou hodnotu přepočtenou na velikost kinofilmu (crop faktor 1,6 u Canonu).

To je po teoretické stránce o udržitelném času z ruky v pořádku. Bohužel při rychlém reportážním fotografování nejsem osobně schopen při použití větších ohnisek udržet takovéto časy z ruky a dosahovat tak konzistentně ostrých fotografií. Z tohoto důvodu jsem nucen u Canonu 7D pracovat v manuálním režimu, kdy mám pod kontrolou nejen clonu, ale i čas. To má ale tu nevýhodu, že musím důsledně sledovat hladinu osvětlení a při přechodu z interiéru do exteriéru musím nastavení expozičních parametrů přizpůsobit vysoké hladině osvětlení.

Nový Canon EOS 80D naštěstí toto řeší. V menu je možno přizpůsobit nastavení automatického času závěrky. Mám tedy nastaveno, že se má pro expozici při automatickém režimu ISO, nastavit expoziční čas o 1EV kratší, než kolik je doporučeno v poučce o udržitelném času z ruky. Naopak, pokud máte pevnou ruku, tak můžete čas kompenzovat opačným směrem a můžete pracovat s delšími časy a nižší hodnotou ISO. Toto je možnost, která mi u starého 7D velmi chybí.

 

Wi-Fi

Canon EOS 80D má zabudovanou možnost bezdrátové komunikace přes Wi-Fi. Ta má dvě základní využití. Přenos fotografií (mezi fotoaparáty, do mobilu, do počítače) a dálkové ovládání fotoaparátu. Pro starší Canon EOS 7D bylo možno Wi-Fi modul dokoupit ve formě gripu, ale cena tohoto modulu se pohybovala kolem 15 tisíc. Současné fotoaparáty už mají naštěstí Wi-Fi konektivitu běžně zabudovanou.

Možnost fotografování v bezdrátovém tethered módu (tedy přímé fotografování do počítače bez použití kabelů) jsem velmi uvítal. Bohužel bezdrátový přenos datově objemných RAW souborů je velmi pomalý a tak pro studiovou práci zůstávám u propojení fotoaparátu s notebookem kabelem. Dovedu si ale představit, že pro nějakou sportovní reportáž, kdy se přenášejí pouze malé JPEGy, může být rychlost přenosu dostačující. Vzhledem k tomu, že je Canon 80D poměrně nový fotoaparát, tak je potřeba upgradovat Lightroom (Camera RAW). Zpracovat RAW data z Canonu 80D umí Lightroom od verze 2015.5 (resp. Camera Raw od verze 9.5) a tethered snímání umožňuje až nejnovější Lightroom 2015.6 (resp. Camera Raw 9.6).

80d_features_05a

Ilustrační obrázek: Canon U.S.A., Inc.

Druhou (a pro mě velmi zajímavou) možností využití Wi-Fi je dálkové ovládání fotoaparátu. Ovládání fotoaparátu jsem testoval s použitím mého levného telefonu s Androidem a vše funguje bez problémů. Současně s uvedením Canonu EOS 80D představil Canon nový typ objektivů, které je možno doplnit o modul s elektronickým ovládáním zoomu (Canon Power Zoom Adapter PZ-E1). Díky tomu je možno ovládat přiblížení objektivu plynule na dálku. Toto řešení ovšem funguje pouze s novým objektivem EF-S 18-135 f/3,5-5,6 IS USM. Opět se jedná o řešení, které je určeno především videografům.

 

Obrazová kvalita

Jak jsem uvedl výše, obrazová kvalita byla tím hlavním důvodem, proč jsem upřednostnil Canon 80D před Canonem 7D MkII. A to zejména kvůli vysokému dynamickému rozsahu snímače. Nový snímač umožňuje vytáhnout kresbu ze stínů bez viditelné ztráty kvality i při zesvětlení o 3 až 4 EV (při použití základní hodnoty ISO). To je ohromný pokrok oproti starším čipům od Canonu, u kterých byla patrná degradace obrazu už při zesvětlení o 1EV. Tuto vlastnost oceníte zejména, fotografujete-li dynamické reportáže (svatby). Není problém vytáhnout kresbu ze stínů a docílit prokreslení celé scény v situacích, kdy není možno fotografovat více expozičních variant, které následně sloučíte do HDR obrazu.

DR_7D_full

Canon EOS 7D – ve zmenšené velikosti je kvalita při vytažení kresby ze stínů o 3EV ještě zcela ucházející, u většího zesvětlení jsou již patrné obrazové artefakty.

DR_7D_vyrez

Canon EOS 7D – ve 100% náhledu je degradace obrazu patrná už při vytažení kresby ze stínů o 3EV.

DR_80D_full

Canon EOS 80D – ve zmenšeném náhledu je ucházející kvalita obrazu i při zesvětlení fotografie o 5EV.

DR_80D_vyrez

Canon EOS 80D – ve 100% pohledu je zesvětlení o 3 až 4EV zcela uspokojivé a i zesvětlení o 5EV bude po odšumění obrazu použitelné.

Rozlišení snímače narostlo na 24 MPx. Nikdy neškodí mít rozlišení navíc, pokud to není na úkor zhoršené kvality při použití vyšších hodnot ISO. To naštěstí není případ Canonu EOS 80D. Osobně považuju za dostačující rozlišení 10 MPx, ale díky vyššímu rozlišení můžu dělat výřezy v situacích, kdy nemám při fotografování při ruce objektiv s dostatečně velkou ohniskovou vzdáleností. Zjevnou nevýhodou vysokého rozlišení snímače je velký datový objem nasnímaných RAW souborů. Průměrná velikost plného RAWu je okolo 28 MB, takže při celodenním fotografování svatby můžete lehce nafotit 50 GB dat. Řešením může být fotografování do RAWu se sníženým rozlišením.

Důležitou vlastností u fotoaparátu s velkými snímači je schopnost pořizovat kvalitní fotografie při vysokých hodnotách ISO. Zde je potřeba upozornit, že vždy posuzuji kvalitu fotografií pořízených v RAW formátu a s provedeným základním odšuměním v Lightroomu. U Canonu 7D jsem bez problému fotil na ISO 3 200 a nouzově jsem přistupoval k hodnotě ISO 6 400 (nejvyšší přirozené ISO fotoaparátu). U Canonu 80D je možno se srovnatelnými výsledky pracovat s ISO o jeden až dva řády vyšším. Tj. kvalita fotografií 15 x 10 cm je při ISO 6 400 zcela bez problémů a při ISO 12 800 je pro mě akceptovatelná. Při krajní hodnotě ISO 25 600 je už obraz po odšumění viditelně rozpitý a kvalitou připomíná výstup z mobilního telefonu.

 

Multiexpozice a intervalometr

Canon EOS 80D obsahuje funkci multiexpozice a intervalometru. Multiexpozice přímo ve fotoaparátu je fajn, ale osobně dávám přednost softwarovému skládání expozic. Mám rád nad výsledkem úplnou kontrolu.

Intervalometr využijete při snímání časosběrných videí. Ty bývají divácky velmi vděčná, otázkou je, zda ale chcete pro jejich snímání použít drahou zrcadlovku. Životnost závěrky zrcadlovek není nekonečná. 100 minut videa při 25 snímcích za sekundu představuje 150 000 záběrů.

Pokud si nechcete ničit závěrku a přitom potřebujete pořídit časosběrné video, můžete využít funkci pro snímání časosběrného filmu. Tato možnost je k dispozici v režimu snímání filmu. Výsledkem je hotové časosběrné video. Nebudete tak mít sice k dispozici snímky v plném rozlišení, ale ty byste pravděpodobně při zpracování stejně zmenšily na velikost videa.

 

Video

Fotoaparát zatím používám k natáčení videa minimálně. Ale určitě je potřeba zmínit několik zajímavých vlastností, které Canon EOS 80D u natáčení videa nabízí. Max. rozlišení videa je FullHD (1920 x 1080 px) při 60 sn./s. Díky možnosti natáčet s vyšší snímkovou frekvencí můžete natáčet zpomalené záběry. Fotoaparát je tak lépe vybaven pro natáčení videa než nižší a starší modely. Kvalitnější video si tak v současné době můžete u Canonu dovolit pouze s nejvyšším modelem Canon EOS 1Dx MkII, který zvládá rozlišení 4K a pro FullHD snímkovou frekvenci 120 sn./s.

Velmi užitečný je digitální zoom, kterým můžete přiblížit obraz 3 až 10x. Předpokládám, že při digitálním zoomu se úměrně přiblížení používá menší plocha čipu pro záznam obrazu. Je tak možno s poměrně slušně zachovanou kvalitou obrazu výrazně přiblížit vzdálený obraz i při použití širších objektivů.

Při natáčení můžete zapnout některý z kreativních filtrů (napodobení miniatury, toy camera apod.) a také můžete zapnout snímání do HDR.

Co mi u Canonu 80D chybí

Pro mě zásadní nevýhodou oproti 7D Mark II je nepřítomnost druhého slotu pro paměťovou kartu. I když chápu proč tomu tak je. Je to jedna z čistě profesionálních vlastností a tak je vyhrazena pro nejvyšší třídu fotoaparátů. Svatby by se mi fotily o něco pohodověji, kdybych věděl, že se mi fotky rovnou zálohují na druhou kartu. Takhle si vždycky oddechnu až při hostině, během které zálohuji nasnímané fotky z příprav a obřadu do notebooku. Možná by stálo za to zjistit, jak využít Wi-Fi k průběžnému zálohování alespoň JPEGů na externí harddisk.

Další zjevnou nevýhodou oproti 7D Mark II je kvalita a zpracování těla. Jak jsem ale uvedl v úvodu, nebyl to pro mě takový problém, jakého jsem se před koupí obával. Žádné ovládací prvky (vyjma joysticku) na 80D nepostrádám. Vše co jsem uvyklý intuitivně nastavovat během focení přímými ovládacími prvky je na svém místě.

eos80d-back-lcd-

Ilustrační foto: Canon U.S.A., Inc.

Oproti 7D Mk II nenabízí 80D tak rychlou sekvenci snímání (7 fps oproti 10 fps) a má slabší ostřící systém. S tím nemám vůbec žádný problém, pro žánry které fotím, jsou toto vlastnosti, které prakticky nevyužiji. Navíc oproti mé stávající 7D je sekvenční snímání pomalejší o pouhou 1 fps a ostřící systém je mnohem lepší.

 

Závěr

Pokud se tedy rozhodujete mezi 80D a 7D MkII, tak je potřeba vzít do úvahy k čemu je fotoaparát určen. Pro sportovní reportáž anebo reportáž obecně se jeví vhodnější 7D MkII, který je rychlejší, odolnější a ergonomičtější. Pokud ovšem fotografujete náměty, u kterých máte čas si vyhrát s nastavením a je u nich důležitější obrazová kvalita, pak sáhněte po 80D. Získáte mírně vyšší rozlišení s vyšší citlivostí ISO, znatelně vyšší dynamický rozsah a bezdrátovou konektivitu. Canon EOS 80D je univerzální fotoaparát, který je navíc velmi přívětivě vybaven pro videografy. Pokud tedy budete kromě fotografování také natáčet videa, tak je jeho volba na místě.

Advertisement

One thought on “Canon EOS 80D – uživatelské srovnání s Canonem EOS 7D

  1. Pingback: Přehled článků | Jan Zeman Photography

Komentáře nejsou povoleny.