Karlův most

13112401_07_final_LR

Včera jsem se vypravil do města otestovat funkčnost dálkově ovládaného systémového blesku. Nepředpokládajíc problémy mě dosti rozhodila skutečnost, že ani ne před půl rokem zakoupený radiový odpalovač naprosto vypověděl službu. Po zapnutí se rozsvítilo podsvícení displeje, ale nezobrazily se žádné údaje. Při točení nastavovacím rollerem akorát problikávalo podsvícení. Kdyby se jednalo o jeden z mých „výhodných“ nákupů levného neznačkového zboží z Hon Kongu, tak bych tuto skutečnost bral s klidem. Sice to není Pocket Wizard, ale jedná se o poměrně slušnou značku (Hähnel), s jejichž výrobky jsem nikdy neměl problémy. Rezignoval jsem tedy na použití rádiové spouště a přepnul blesk do wireless módu pro ovládání přímo z interního blesku mého Canona 7D. Blesk se jako na potvoru chytil tak na jeden pokus z deseti. Takže moje venkovní focení s bleskem skončilo fiaskem. Tak jsem alespoň pořídil trochu netradiční fotografii Karlova mostu, o které se rozepíši v následujících odstavcích.

Příběh s bleskem pro mě skončil happyendem. Po příchodu domů jsem zapnul radiový odpalovač a ten v pohodě naskočil. Asi mu nedělalo dobře to venkovní počasí. Také bezdrátové ovládání z interního blesku začalo jako zázrakem fungovat.

Úprava fotografie

Fotografii jsem pořídil narychlo (jedná se o momentku) z ruky, když jsem si všiml krásného zlatavého světla odrážejícího se od hladiny (mlha na chvilku ustoupila slunci). Jako obvykle v takové situaci jsem pořídil sérii tří rozdílně exponovaných snímků, abych měl k dispozici více dat pro následné zpracování.

Původní fotografie jsem sloučil do HDR obrazu v Photoshopu a následně jsem tento HDR obraz tonálně upravil a ořízl v Lightroomu.

Původní snímek s průměrnou expozicí:

13112401_01_Original_0EV

Snímek podexponovaná o 2EV (exponováno na odražené světlo ve vodě):

13112401_02_Original_-2EV

Snímek přeexponovaný o 2EV (exponováno na detaily mostu):

13112401_03_Original_+2EV

Sloučený a upravená HDR obraz:

13112401_04_HDRI_Lightroom

Ke stylizaci fotografie jsem původně použil Color Efex Pro a následně ještě Analog Efex Pro pro záměrné rozmazání okrajů fotografie – vlivem exponování z ruky jsem měl pravý okraj fotografie máznutý, takže jsem z toho udělal umělecký záměr a rozmazal jsem obraz symetricky 😉

13112401_05_final_Nik_Software

Jelikož soutěžím o novou verzi Perfect Photo Suite od onOne Software, tak jsem se dnes rozhodl upravit fotografii znovu v Perfect Effects, abych ji mohl přihlásit do soutěže. Podmínkou v aktuálním posledním soutěžním kolem bylo, aby na fotografii byl použit nový filtr Dynamic Contrast. Ten jsem tedy použil na zeď Karlova mostu. Ostatní úpravy jsem se pokusil udělat analogicky s těmi, které jsem použil v Color Efex Pro. Je zajímavé, že přes použití obdobných filtrů je výsledek úplně jiný:

13112401_06_final_PPS8

Při srovnání obou snímků jsem se rozhodl použít druhou variantu, ale ještě jsem v Lightroomu štětcem pro lokální úpravy trochu zezlatil světlo ve vodě, neboť jeho podání v první variantě je mi příjemnější.

13112401_07_final_LR

Advertisement

One thought on “Karlův most

  1. Pingback: Přehled článků | Jan Zeman Photography

Komentáře nejsou povoleny.