Společnost Topaz Labs, LLC. je jedním z hlavních dodavatelů zásuvných modulů do Adobe Photoshopu a příbuzných grafických aplikací. Její nejnovější výtvor ovšem funguje zcela samostatně bez nutnosti použít hostitelskou aplikaci. Samozřejmě je možno aplikaci použít i ve formě pluginu ve všech nejrozšířenějších grafických editorech. A jedná se o aplikaci vskutku zajímavou.
Existuje velká spousta lidí, kterým nebyl dán talent malovat nebo kreslit, ale přesto by se chtěli výtvarně vyjádřit. Někteří se spokojí s vizuálním vyjádřením pomocí prosté fotografie, ale jiní by i přesto rádi dodali svým výtvorům podobu klasické malby či kresby. A zde se dostávají ke slovu grafické aplikace. Veskrze všechny sofistikovanější grafické editory nabízejí sadu uměleckých filtrů, které si kladou za cíl transformovat fotografii do podoby klasického výtvarného díla. Oblíbenosti těchto filtrů si jsou vědomi i autoři zásuvných modulů, takže v průběhu let vznikla celá řada aplikací pro napodobení kresby, malby a dalších uměleckých technik. Do současné doby nejkvalitnější aplikace pracují na principu aplikace jednotlivých tahů štětcem s proměnlivou velikostí stopy prováděných náhodně po ploše fotografie. Výsledky nejsou úplně špatné, ale že se nejedná o originální kresbu trénované oko bezpečně pozná.
Do této již několik let stagnující situace nyní vstoupila právě společnost Topaz Labs svojí nejnovější aplikací Topaz Impression. A v porovnání s konkurenčními aplikacemi se jedná o vskutku revoluční řešení. Nejen, že je napodobení klasické malby či kresby velmi realistické, ale aplikace pracuje neuvěřitelně rychle. Náhled úpravy v plném rozlišení vidíme prakticky v reálném čase a můžeme tak velmi přesně řídit jednotlivé parametry převodu. Autoři naskenovali stopy štětců přímo z klasických výtvarných děl a tak je napodobení jednotlivých malířských stylů velmi věrohodné.
Ovládání aplikace je velmi jednoduché. Otevřeme zdrojovou fotografii v pracovním okně a v okně s efekty po pravé straně zvolíme požadovaný styl pro převod. Styly jsou rozděleny do šesti skupin – Ancient, Impressionistic, Modern, Painting, Pencil a Charcole and Pastel. Po vybrání stylu se tento okamžitě aplikuje na fotografii.
Dalším kliknutím na náhled stylu otevřeme jednotlivé parametry převodu pro možnost jejich detailní úpravy. Parametery jsou rozděleny do čtyř sekcí.
V sekci Stroke nastavujeme podobu jednotlivých tahů. Volíme stopu štětce a jeho krytí.
V sekci Color nastavujeme barevný posun, saturaci a světlost barev.
Nasvětlení plátna řídíme v sekci Lighting. Tahy štětce jsou totiž plastické a tak má nastavení nasvětlení malby vliv na její plasticitu.
Poslední sekcí je Texture, kde nastavujeme simulaci malířského plátna a dalších podkladů kresby či malby.
Testování převodu
Pro posouzení kvality převodu jsem se rozhodl vyzkoušet převést portrétní fotografii na kresbu barevnou tužkou (resp. pastelkou), akvarel a olejomalbu. Převod jsem provedl základními filtry ve Photoshopu, v aplikaci Fotosketcher (freeware), v pokročilé profesionální aplikaci PostworkShop 3 a nakonec v testovaném Topaz Impression. Zde jsou výsledné obrazy:
Akvarel
U napodobení akvarelu je situace např. testovanými aplikacemi nejvyrovnanější. I tak ale Topaz Impression nejméně působí jako počítačový převod. Kvalitní práci odvádí profesionální PostworkShop 3 a nezaostává ani freewarový Photosketcher.
Barevná kresba
V případě kresby naprosto zaostává filtr ve Photoshopu. Počítačově působí převod ve Fotosketcheru. Zdařilejší je převod v PostworkShop 3, ovšem napodobení kresby pastelkami v Topaz Impression je perfektní. Kresba vypadá velmi skutečně a vůbec bych za ní nehledal práci počítačového algoritmu.
Olejomalba
Efekt olejomalby ve Photoshopu je poměrně zajímavý, ale neřekl bych, že se dá označit za realistický. Ostatně v nejnovější verzi Photoshop CC 2014 již tento filtr nenajdeme. Velmi dobrou práci odvádí Fotosketcher. Výsledek převodu v PostworkShop 3 je slabší, ale to může být způsobeno nevhodným defaultním nastavením parametrů. Nejlepší práci opět odvádí Topaz Impression.
Zde musím upozornit, že jsem plně nevyužil parametrizace nastavení, které jednotlivé programy pro převod nabízejí. Většinou jsem vycházel z defaultních nastavení jednotlivých filtrů a drobnou úpravou parametrů převodu jsem se snažil docílit srovnatelného vzhledu výsledných kreseb a maleb.
Závěrečné zhodnocení
30 denní zkušební verzi je možno stáhnout na adrese http://www.topazlabs.com/downloads. Cena aplikace je $99.99, ale při nákupu do 30. 9. 2014 je možno nakoupit za sníženou cenu $74.99. Jedná se o poměrně vysokou částku za jednoúčelovou aplikaci, ovšem pokud už za některý program pro automatický převod fotografie na výtvarné dílo hodláte utratit své peníze, pak jednoznačně doporučuji, aby to bylo právě za Topaz Impression.
Pingback: Přehled článků | Jan Zeman Photography