Adobe Photoshop – HDR tónování portrétů

Jestliže existuje obor fotografie, pro který je HDR technika velmi nevhodná, jedná se o portrétní fotografii. Při selektivní aplikaci HDR techniky např. pro zvýraznění oblečení a rekvizit je vše v pořádku, ovšem často je k vidění aplikace HDR tónování i na pleť, kde tak dojde k úplnému zvýraznění všech nedokonalostí pleti a portréty rozhodně nejsou lichotivé. Častou chybou je také aplikace HDR efektu na části fotografie, které se nacházejí mimo pole hloubky ostrosti. Výjimkou je použití HDR tónování na mužských portrétech, které mají vyjadřovat sílu a dynamiku. Často se tedy této techniky využívá při portrétování např. sportovců nebo rockových kapel, kterým aplikace HDR tónování dodá drsný vzhled.

Já jsem se postup rozhodl demonstrovat na obrazu tygra namalovaného na zádech modelky. Vzhledem k tomu, že v tomto snímku nejde o modelku, ale právě o tygra, je aplikace HDR tónování na místě.

Vyvolání RAWu a základní úprava fotografie


Na původní neupravené fotografii z fotoaparátu je malba poměrně nekontrastní.

14110101_HDR_tonovani_portretu_01_original

Při vyvolání RAW souboru v Lightroomu jsem zvýšil hodnotu jezdce Whites, abych roztáhl histogram na celou délku a jezdcem Clarity jsem zvýšil zřetelnost (kontrast detailů). Dále jsem štětcem lokálně aplikoval ztmavení pozadí, aby nerušilo hlavní motiv.

14110101_HDR_tonovani_portretu_02_upraveno_v_Lightroomu

V dalších úpravách jsem pokračoval ve Photoshopu, kde jsem provedl základní retuš. Provedl jsem hrubé vyčištění pleti. Odstranil jsem tedy nejvýraznější nedokonalosti, ale ponechal jsem dostatečně zřetelnou kresbu struktury pleti.

14110101_HDR_tonovani_portretu_03_retus_pleti

Také jsem mírně upravil tvar postavy a ztmavil vlasy, aby neodváděli pozornost od tygra.

14110101_HDR_tonovani_portretu_04_upraveno_ve_Photoshopu

HDR tónování


Uvedený postup jsem okoukal od Coreyho Barkera, který jej uveřejnil v 371. epizodě Photoshop User TV. Nástroj pro HDR tónování nelze použít pro obraz členěný ve vrstvách. Nejprve je tedy nutno pořídit duplikát pracovního souboru sloučený do jedné vrstvy. S duplikátem budeme pracovat i když má originální soubor pouze jednu vrstvu. Duplikát vytvoříme příkazem Obraz -> Duplikovat… (Image -> Duplicate…). V dialogovém okně zatrhneme možnost „Duplikovat se sloučenými vrstvami“ („Duplicate Merged Layers Only“).

14110101_HDR_tonovani_portretu_05_Photoshop_dialogove_okno_Duplicate

Na sloučený obraz v novém souboru aplikujeme příkaz Obraz -> Přizpůsobení -> Tónování HDR… (Image -> Adjustment -> HDR Toning…).

Hodnotu Sytost (Saturation) nastavíme na -100%. Jezdcem Detaily (Detail) zvýrazníme detaily v obraze a jezdcem Expozice (Exposure) ztmavíme obraz, který vlivem předchozích dvou nastavení zesvětlal. Účinek efektu řídíme nastavením hodnot Poloměr (Radius) a Síla (Strength). Jezdcem Gama (Gamma) eliminujeme případné přepaly v obraze.

14110101_HDR_tonovani_portretu_06_Photoshop_dialogove_okno_HDR_Toning

Výsledný obraz vypadá dosti hrozivě, ale hlavní je vytažení a zdůraznění kresby tygra. V obraze jsou patrná místa, kde jsem lokálně použil štětec ve Photoshopu ke ztmavení částí obrazu.

14110101_HDR_tonovani_portretu_07_tonovany_HDR_cernobily_obraz

Obraz zkopírujeme jako novou vrstvu do původního souboru a nastavíme režim prolnutí na Měkké světlo (Soft Light). Celý obraz je nyní velmi kontrastní a tmavý.

14110101_HDR_tonovani_portretu_08_slouceny_obraz

Pro zesvětlení obrazu jsem nad vrstvu s HDR tónováním vložil vrstvu úprav Křivky (Curves) a prohnul jsem křivku směrem nahoru pro celkové zesvětlení obrazu. Vrstvu úprav jsem nastavil pro ořez podle vrstvy pod ní, takže její účinek se projevil pouze na vrstvě s HDR tónováním.

Nakonec jsem ještě sloučil vrstvu s HDR tónováním a zesvětlující křivkou do nové skupiny vrstev a tuto skupinu vrstev jsem opatřil černou maskou. Tím jsem celoplošně vypnul efekt HDR tónování. Následně jsem kresbou bílým štětcem do masky skupiny vrstev odhalil HDR tónování pouze v požadovaných místech, tedy na malůvce tygra.

14110101_HDR_tonovani_portretu_09_Photoshop_panel_Layers

Výřez z fotografie s detailním náhledem efektu:

14110101_HDR_tonovani_portretu_10_vysledny_obraz_vyrez_1_ku_1

Finální fotografie je zde:

14110101_HDR_tonovani_portretu_11_final

Pokud Vás článek zaujal tak ho prosím neváhejte sdílet mezi své přátele a známé. Moje fotografické služby si můžete objednat na adrese portretyzeman.cz. Informace o nabídce mých retušérských služeb získáte na adrese retuser.cz.

Advertisement

One thought on “Adobe Photoshop – HDR tónování portrétů

  1. Pingback: Přehled článků | Jan Zeman Photography

Komentáře nejsou povoleny.