Jestliže existuje obor fotografie, pro který je HDR technika velmi nevhodná, jedná se o portrétní fotografii. Při selektivní aplikaci HDR techniky např. pro zvýraznění oblečení a rekvizit je vše v pořádku, ovšem často je k vidění aplikace HDR tónování i na pleť, kde tak dojde k úplnému zvýraznění všech nedokonalostí pleti a portréty rozhodně nejsou lichotivé. Častou chybou je také aplikace HDR efektu na části fotografie, které se nacházejí mimo pole hloubky ostrosti. Výjimkou je použití HDR tónování na mužských portrétech, které mají vyjadřovat sílu a dynamiku. Často se tedy této techniky využívá při portrétování např. sportovců nebo rockových kapel, kterým aplikace HDR tónování dodá drsný vzhled.
Já jsem se postup rozhodl demonstrovat na obrazu tygra namalovaného na zádech modelky. Vzhledem k tomu, že v tomto snímku nejde o modelku, ale právě o tygra, je aplikace HDR tónování na místě.
Vyvolání RAWu a základní úprava fotografie
Na původní neupravené fotografii z fotoaparátu je malba poměrně nekontrastní.
Při vyvolání RAW souboru v Lightroomu jsem zvýšil hodnotu jezdce Whites, abych roztáhl histogram na celou délku a jezdcem Clarity jsem zvýšil zřetelnost (kontrast detailů). Dále jsem štětcem lokálně aplikoval ztmavení pozadí, aby nerušilo hlavní motiv.
V dalších úpravách jsem pokračoval ve Photoshopu, kde jsem provedl základní retuš. Provedl jsem hrubé vyčištění pleti. Odstranil jsem tedy nejvýraznější nedokonalosti, ale ponechal jsem dostatečně zřetelnou kresbu struktury pleti.
Také jsem mírně upravil tvar postavy a ztmavil vlasy, aby neodváděli pozornost od tygra.
HDR tónování
Uvedený postup jsem okoukal od Coreyho Barkera, který jej uveřejnil v 371. epizodě Photoshop User TV. Nástroj pro HDR tónování nelze použít pro obraz členěný ve vrstvách. Nejprve je tedy nutno pořídit duplikát pracovního souboru sloučený do jedné vrstvy. S duplikátem budeme pracovat i když má originální soubor pouze jednu vrstvu. Duplikát vytvoříme příkazem Obraz -> Duplikovat… (Image -> Duplicate…). V dialogovém okně zatrhneme možnost „Duplikovat se sloučenými vrstvami“ („Duplicate Merged Layers Only“).
Na sloučený obraz v novém souboru aplikujeme příkaz Obraz -> Přizpůsobení -> Tónování HDR… (Image -> Adjustment -> HDR Toning…).
Hodnotu Sytost (Saturation) nastavíme na -100%. Jezdcem Detaily (Detail) zvýrazníme detaily v obraze a jezdcem Expozice (Exposure) ztmavíme obraz, který vlivem předchozích dvou nastavení zesvětlal. Účinek efektu řídíme nastavením hodnot Poloměr (Radius) a Síla (Strength). Jezdcem Gama (Gamma) eliminujeme případné přepaly v obraze.
Výsledný obraz vypadá dosti hrozivě, ale hlavní je vytažení a zdůraznění kresby tygra. V obraze jsou patrná místa, kde jsem lokálně použil štětec ve Photoshopu ke ztmavení částí obrazu.
Obraz zkopírujeme jako novou vrstvu do původního souboru a nastavíme režim prolnutí na Měkké světlo (Soft Light). Celý obraz je nyní velmi kontrastní a tmavý.
Pro zesvětlení obrazu jsem nad vrstvu s HDR tónováním vložil vrstvu úprav Křivky (Curves) a prohnul jsem křivku směrem nahoru pro celkové zesvětlení obrazu. Vrstvu úprav jsem nastavil pro ořez podle vrstvy pod ní, takže její účinek se projevil pouze na vrstvě s HDR tónováním.
Nakonec jsem ještě sloučil vrstvu s HDR tónováním a zesvětlující křivkou do nové skupiny vrstev a tuto skupinu vrstev jsem opatřil černou maskou. Tím jsem celoplošně vypnul efekt HDR tónování. Následně jsem kresbou bílým štětcem do masky skupiny vrstev odhalil HDR tónování pouze v požadovaných místech, tedy na malůvce tygra.
Výřez z fotografie s detailním náhledem efektu:
Finální fotografie je zde:
Pokud Vás článek zaujal tak ho prosím neváhejte sdílet mezi své přátele a známé. Moje fotografické služby si můžete objednat na adrese portretyzeman.cz. Informace o nabídce mých retušérských služeb získáte na adrese retuser.cz.
Pingback: Přehled článků | Jan Zeman Photography