Canon 5DS R

Canon EOS 5DS a 5DS R – konkurence pro středoformát?

Canon představil dva nové full-frame fotoaparáty EOS 5DS a EOS 5DS R. Nejedná se o nástupce současného EOS 5D MkIII, ale o trochu specifičtěji zaměřené fotoaparáty, které mají konkurovat středoformátovým přístrojům.

K tomu je předurčuje obrovské rozlišení 50,2 MP, které je nejvyšší v segmentu digitálních zrcadlovek. Oproti EOS 5D MkIII nejsou, díky menší velikosti světlocitlivých buněk, nové fotoaparáty primárně určeny pro fotografování při snížené hladině světla. Zatímco u EOS 5D MkIII lze hodnotu ISO navýšit až na 102 400 (max. základní ISO je 25 600), tak u nových fotoaparátů je maximem ISO 12 800 (max. základní ISO je 6 400). Předpokládá se, že šum bude na úrovni nedávno uvedeného EOS 7D MkII, čemuž odpovídá podobná velikost světlocitlivých buněk.

Fotoaparát je tedy určen zejména studiovým fotografům a krajinářům. Pro reportážní, sportovní a wildlife fotografy jsou určeny EOS 5DMkIII, EOS 7D a EOS 1DX. Ve verzi EOS 5DS R je možno, pro získání ostřejších fotografií, vypnout účinek optického low-pass filtru.

Výraznou novinkou oproti starším full-frame fotoaparátům Canon je možnost snímat v APS-H a APS-C módu. V tomto případě dojde k navýšení ohniskové vzdálenosti 1,3x, resp. 1,6x. V důsledku toho se sníží rozlišení fotografií na 30 MPx, resp. 19,6 MPx. Teoreticky by tak mohly nové fotoaparáty fungovat i s některými objektivy určenými pro APS-C přístroje. To se ovšem netýká EF-S objektivů z produkce Canonu, ty kvůli prodlouženému zadnímu členu na full-frame těla nasadit nejdou.

Klíčové vlastnosti obou fotoaparátů:

  • 50,2 MPx full-frame senzor
  • ISO 100 – 6 400 (rozšířitelné na 12 800)
  • autofokus 61 křížových bodů
  • kontinuální snímaní 5 snímků za vteřinu
  • duální Digic 6 procesor
  • dva sloty pro paměťové karty (CF a SD)
  • 3“ displej 1 040 000 bodů
Advertisement

One thought on “Canon EOS 5DS a 5DS R – konkurence pro středoformát?

  1. Pingback: Přehled článků | Jan Zeman Photography

Komentáře nejsou povoleny.