Adobe Photoshop CC 2015 – přehled nových funkcí

Od 16. 6. 2015 je možné aktualizovat Ceative Cloud na verzi 2015. V nové verzi Photoshopu naleznete řadu nových užitečných funkcí, které potěší především designéry. Pro fotografy mnoho nového aktuální verze nenabízí.

Přehled nových funkcí

Artboards (kreslící plátna) – jedná se o funkci známou uživatelům Illustratoru. Dokument lze rozdělit na několik kreslících pláten (stran) a zpracovávat tak v rámci jednoho souboru více dokumentů. Fotografové tuto funkci pravděpodobně nevyužijí, ale pokud se zabýváte grafickým designem, tak pro použití více kreslících pláten určitě naleznete využití. Toto může být také užitečné, pokud čas od času potřebujete vysázet jednoduchý dokument. To je něco, co lze s určitým omezením zvládnou i s Photoshopem a nemusíte kvůli tomu utrácet za pronájem Illustratoru a InDesignu.

Adobe Photoshop CC 2015 Artboards kreslící plátno

Náhled kreslících pláten. V panelu LAYERS je každé plátno reprezentováno speciální skupinou vrstev.

Živý náhled pro mobilní zařízení – Photoshop nyní můžete propojit s mobilem či tabletem a ve speciální aplikaci tak můžete sledovat živý náhled rozpracovaného dokumentu. To je vhodné pro návrháře grafických rozhraní mobilních aplikací. Mají přímý náhled výsledného designu na konkrétním zařízení.

Panoramata – funkce pro skládání panoramat byla doplněna o možnost vyplnit podle obsahu. Při složení panoramatu běžně vznikají volné plochy při okraji fotografií. Výsledný obraz tak obvykle buď musíte oříznout nebo naklonovat kresbu do prázdných míst. Nyní můžete ušetřit čas zapnutím funkce, která automaticky doplní tato prázdná místa. Výsledky nebudou vždy dokonalé, ale jejich oprava Vám zabere méně času.

Adobe Photoshop CC 2015 photomerge content aware panorama výplň podle obsahu

V dialogu pro sloučení fotografií do panoramatu je nově k dispozici možnost automatického doplnění prázdných míst vzniklých při slučování fotografií.

Živý náhled při použití retušovacího štětce – díky optimalizaci využití výkonu grafické karty můžete nyní pracovat s retušovacím štětcem stejně jako s klonovacím razítkem. V předchozích verzích se výsledek retušování zobrazil až po uvolnění nástroje a provedení výpočtu. Nyní můžete sledovat výsledek provedené retuše v reálném čase již během tahu štětce.

Nové inteligentní filtry – byla rozšířena nabídka chytrých filtrů o téměř kompletní sadu nástrojů pro úpravu obrazu. Nyní tak lze nahradit vrstvy úprav inteligentními filtry.

Přidání zrna do galerie rozmazání – filtry v galerii rozmazaní nyní umožňují rekonstruovat fotografické zrno. Pokud chceme simulovat rozmazání u fotografie obsahující fotografické zrno nebo šum, tak aplikací rozmazání dojde i k rozmazání zrna či šumu. Fotografie pak nepůsobí reálně. Nyní můžete v rozmazaných částech fotografie zrno obnovit. Ušetříte si tak čas dříve nutný pro přidání zrna v nové vrstvě a jeho maskování.

Adobe Photoshop CC 2015 blur gallery add noise přidání zrna

V galerii rozmazání můžete rekonstruovat filmové zrno a šum, který byl zničen při selektivním rozmazání.

Panel Glyphs – panel vypůjčený z Illustratoru a InDesignu. Nyní můžete jednodušeji vkládat speciální znaky do textu.

Adobe Photoshop CC 2015 panel glyphs

V novém panelu Glyphs můžete jednoduše vkládat speciální znaky do textu.

Vícenásobné styly vrstev – velmi užitečná novinka. Některé efekty vrstvy můžete v rámci stylu vrstvy použít vícenásobně. Můžete tak např. použít dva efekty typu vržený stín u jedné vrstvy. Tím můžete jednoduše simulovat více světelných zdrojů.

Adobe Photoshop CC 2015 Layer style dialog

Dialog Layer Style. K vložení další instance efektu vrstvy slouží tlačítko plus. Šipkami ve spodní části okna s výběrem efektů můžete měnit pořadí efektů vrstvy.

Adobe Photoshop CC 2015 Layer style náhled efektu

V ukázce jsou do textu vloženy dva efekty obrysu (černý a oranžový).

Export – byl zjednodušen export z aplikace do ostatních základních formátů. Také je možno exportovat jednotlivé vrstvy. Pomocí funkce rychle exportovat můžete ukládat verze grafiky, které se budou automaticky očíslovávat a ukládat do zvláštní složky bez nutnosti používat dialogové okno. Tím ušetříte spoustu času.

Adobe Photoshop CC 2015 Export As dialog

Zjednodušený dialog pro export do rozšířených základních formátů.

Adobe Photoshop CC 2015 Quick export

Funkce rychlého exportu ušetří čas pokud v průběhu práce potřebujete ukládat větší množství kontrolních vývojových verzí dokumentu.

Adobe Camera Raw – v panelu efekty naleznete nový posuvník pro ovládání zamlženosti obrazu. Můžete jím zvýšit kontrast u zamlžené fotografie nebo naopak můžete přidat efekt mlhy.

15061701_009_Adobe_Photoshop_CC_2015_Camera_Raw_Dehaze

Nová efekt v Adobe Camera Raw pro ovládání mlhy v obraze.

Advertisement

2 thoughts on “Adobe Photoshop CC 2015 – přehled nových funkcí

  1. Pingback: Adobe Photoshop CC 2015.1 – přehled nových funkcí | Jan Zeman Photography

  2. Pingback: Přehled článků | Jan Zeman Photography

Komentáře nejsou povoleny.