Adobe Photoshop CC 2015.1 – přehled nových funkcí

Adobe Photoshop CC 2015

Od chvíle, kdy jsem se věnoval novinkám ve Photoshopu (jednalo se o verzi 2015) vyšlo několik velkých aktualizací. První z nich byly verze CC 2015.1, která vyšla v listopadu 2015). V tomto článku se podíváme na přehled nových funkcí zahrnutých v této aktualizaci.

Vylepšená práce s artboardy (kreslícími plátny) – nově máte možnost jednoduše vytvářet více stejně velkých artboardů umístěných navzájem podél svých hran a to včetně duplikování jejich obsahu. Každý artboard má nyní přidružená vlastní pravítka (a tím pádem i vodící linky a mřížku), která mají nulovou souřadnici umístěnou relativně k aktivnímu artboardu. Při posunu artboardu se vodící linky a mřížka příslušící artboardu pohybují s ním. Toto nemá vliv na pomocné prvky definované v rámci celého dokumentu. U artboardů je možno uzamknout jejich polohu v rámci plochy dokumentu a tak je můžete uzamknout proti nechtěnému přesouvání prvků do a z nich.

18070701_0001

Kliknutím na ikonu plus v kroužku lze přidat nový arboard po straně aktivního artboardu. Přidržením klávesy Alt přidáte duplikát aktivního artboardu.

Vylepšená práce s knihovnami – Photoshop identifikuje zdroje použité v dokumentu a umožní vám je uložit do nové knihovny, kterou můžete sdílet s ostatními členy týmu a používat je v dalších dokumentech. Bylo vylepšeno navázání panelu knihovny na službu Adobe Stock, licencované zdroje jsou nyní označeny a licenci můžete zakoupit přímo z panelu Knihovny.

18070701_0002

Licencované zdroje jsou označeny modrou ikonou.

Olejová malba – do Photoshopu byl vrácen oblíbený uměleckých filtr.

18070701_0003

Práce s modely postav – postavy, které vytvoříte v aplikaci Adobe Fuse (beta) můžete uložit do knihovny Creative Cloud. Z této knihovny můžete postavy vkládat do svých PSD dokumentů. Ve Photoshopu můžete těmto postavám přičlenit některou z množství předpřipravených animací (poloha těla, výraz v obličeji a podobně) a takto upravenou postavu můžete začlenit do svých fotografií.

18070701_0004

Postavu vytvořenou v Adobe Fuse uložíte do cloudové knihovny.

18070701_0005

Vložíte ji do Photoshopu a navolíte z předdefinovaných póz. Zde konkrétně postava tlačící těžký předmět.

Uvítací plocha Začátek – pokud nemáte otevřený žádný dokument, tak Vám Photoshop nabídne základní rozhraní, ve kterém můžete vybírat z naposledy otevřených souborů.

Vylepšené exporty souborů – nově můžete exportovat obrázky včetně metadat, konvertovat dokumenty do barevného prostoru sRGB a nastavit export dokumentu v několika velikostech najednou.

18070701_0006

Přizpůsobení panelu nástrojů – panel nástrojů si můžete zcela přizpůsobit svým požadavkům. Nástroje můžete přeskupovat nebo ty, které nepoužíváte, zcela schovat.

18070701_0007

Práce s písmem – jednotlivé fonty si nyní můžete přidat k oblíbeným a následně si je podle toho vytřídit. Také můžete nechat vytřídit písma, která jsou vybranému vizuálně podobná.

SVG soubory – Photoshop umožňuje nativní otevření či umístění SVG souborů.

18070701_0008

Vylepšené retušovací nástroje – v nastavení retušovacích nástrojů můžete nyní nastavit úroveň rozptýlení (diffusion). Můžete tak přizpůsobit chování nástroje charakteristice retušovaného obrazu. Tedy tomu, zda je retušovaný obraz spíše zrnitý s množstvím drobných detailů nebo zda se jedná o plochu s hladkou kresbou. Také nástroj záplata nyní funguje korektně u krajů obrazu.

Vylepšení rozhraní Design Space – jedná se o zjednodušené rozhraní pro web designéry. V současné době ho ve Photoshopu CC již nenajdete. Vyvinulo se totiž v samostatnou aplikaci Adobe XD.

Advertisement

One thought on “Adobe Photoshop CC 2015.1 – přehled nových funkcí

  1. Pingback: Přehled článků | Jan Zeman Photography

Komentáře nejsou povoleny.