Luxusní fotokniha za rozumnou cenu (recenze)

16051601_000_titulni_foto

Obyčejnou tištěnou fotoknihu vám v dnešní době nabídne každý fotolab. Pokud ale chcete vytvořit opravdu kvalitní fotoalbum s dojmem luxusu, budete si muset hodně připlatit a v tuzemsku vhodného dodavatele nejspíš ani nenaleznete. V recenzi popisuji svou zkušenost s německou firmou Saal-Digital, která začala oficiálně dodávat své produkty na český trh.

Úvod

Už delší dobu se poohlížím po dodavateli fotoknih, které bych mohl nabídnout svým svatebním zákazníkům (http://svatbyzeman.cz). Svatební album si totiž zasluhuje kvalitnější prezentaci, než jakou nabízejí zavedené fotolaby v podobě nabídky fotoknih. Běžně nabízené fotoknihy jsou fajn pro rodinný dokument z dovolené, ale svou kvalitou mi nedostačují na prezentaci profesionálně zdokumentované svatby.

Jan Zeman profi profesionální svatební fotograf Praha fotokniha

Matná vazba umožňuje navrhnout vlastní podobu obálky.

Už delší dobu vím o dodavatelích vysoce kvalitních luxusních fotoalb, ale jejich cena bohužel přesahuje finanční možnosti mých běžných zákazníků. Proto mě zaujala nabídka německé firmy Saal-Digital Fotoservice GmbH. Ta kromě klasické fotoknihy nabízí fotoknihu XT, u které jsou listy tvořeny pevným materiálem s gramáží 600 g/m2. Fotografie jsou navíc zhotoveny pomocí klasické fotoreprodukce na kvalitní fotopapír. Nejedná se tedy o dnes běžný a méně kvalitní digitální tisk. Takto vytvořená fotokniha má již charakter luxusního fotografického alba.

Jakou variantu knihy jsem zvolil

Pro otestování kvality nabízené fotoknihy/fotoalba jsem zvolil variantu knihy XT 28 x 19, do které je možno umístit i panoramatické snímky přes celou dvoustranu. Pro vazbu je možno volit ze čtyř druhů kůže (černý safír, koňak, Titan nebo krém). Protože jsem chtěl mít vazbu převážně bílou, nezvolil jsem žádný z odstínů kůže, ale zvolil jsem vazbu matnou. Ta umožnuje vlastní návrh vazby. Pro vazbu jsem objednal vatování a povrch vnitřních stran jsem volil matný.

Jan Zeman profi profesionální svatební fotograf Praha fotokniha

Všechny dvoustránky jsou bezešvé. To je ideální pro zobrazení velkých fotografií přes celou dvoustranu.

Pro návrh knihy je k dispozici firemní aplikace Saal Designer, kterou instalujete do počítače a přes kterou probíhá i objednávka knihy. Vzhledem k tomu, že jsem měl knihu vysázenou bokem v DTP aplikaci, tak jsem importoval již celé listy exportované ve výsledném tiskovém rozlišení z aplikace pro sazbu jako obrazy jpeg.

Objednání a dodání fotoknihy

Práce s aplikací pro tvorbu a objednání knihy byla velmi jednoduchá a intuitivní, i když jsem zdaleka nevyužil všechny nabízené možnosti. Jak jsem zmínil dříve, knihu jsem vysázel ve specializované aplikaci pro sazbu a do firemní aplikace jsem již nahrál celé hotové stránky. Objednání proběhlo zcela bez problémů. Po dokončení objednávky jsem zvolil přímý upload dat pro vytvoření fotoknihy. Alternativně je možno zaslat data nahraná na datovém nosiči.

Jan Zeman profi profesionální svatební fotograf Praha fotokniha

Firemní aplikace Saal Designer

Knihu jsem objednal v pondělí ráno. Ve středu večer jsem obdržel informaci o expedici vyhotovené knihy a v pátek odpoledne kniha dorazila ke mně domů. Hotovou knihu jsem tedy měl v rukou výrazně dříve, než jsem zvyklý u tuzemských společností.

Dojem z knihy

Kniha je na omak velmi příjemná. K tomu napomáhá jednak sametová struktura matného povrchu a výrazně také vatování přední i zadní vazby. Vlevo dole na zadní vazbě je malý kód, který je možno nechat za příplatek odstranit. Nevýhodou u bílé vazby je to, že na ni vyniknou všechny nečistoty. V tomto případě je možné doobjednat ke knize dárkové balení. To je vhodné řešení pro knihu odevzdanou zákazníkovi. Kniha neobsahuje žádnou prázdnou úvodní stránku, fotografie se tedy nachází už na vnitřní straně přední vazby. V tomto ohledu bych uvítal, kdyby kniha začínala prázdným vloženým listem.

Použitý fotografický papír je klasické pololesklé médium se saténovým (perleťovým) povrchem. Fotografie jsou ostré a dobře čitelné i na přímém světle – nijak zvlášť se nelesknou. Daní za ostrost je nejspíš to, že fotografie pořízené při vysokých hodnotách ISO jsou na pohled zrnitější, než výtisky z mé fotografické inkoustové tiskárny. To ale může být způsobeno i převodem fotografií z DTP aplikace. Velmi kvalitně jsou reprodukovány monochromatické fotografie, které mají zcela neutrální podání odstínů šedé, a saténový fotografický papír jim perfektně sedí.

Jan Zeman profi profesionální svatební fotograf Praha fotokniha

Reprodukce monochromatické fotografie.

Stránky jsou neohebné a přitom pružné, takže se knihou dobře prochází a ta má charakterem daleko blíže k fotoalbu než ke knize. Na poslední straně s fotografiemi, tj. vnitřní straně zadní vazby, je (stejně jako na zadní vazbě) umístěn kód výrobce.

Kvalitní fotoalbum, které si můžete dovolit

Firma Saal-Digital Fotoservice GmbH nabízí na našem trhu v produktu Fotokniha XT fotoalbum, které svou kvalitou předčí běžné fotoknihy z tuzemských fotolabů, a to při zachování rozumné cenové úrovně, kterou si můžete dovolit.

Při tvorbě fotoknihy z dovolené pravděpodobně sáhnete po některé z levnějších variant, ale pokud chcete opravdu kvalitní prezentaci např. profesionálních svatebních fotografií nebo kvalitní book, tak s Fotoknihou XT neuděláte chybu. Já sám ji určitě budu doporučovat svým svatebním zákazníkům.


Moji portrétní tvorbu můžete sledovat na facebookové stránce https://www.facebook.com/portretyzeman. Mé služby portrétního fotografa si objednejte na webu http://portretyzeman.cz. Mé služby svatebního fotografa si objednejte na webu http://svatbyzeman.cz. Více o retušování fotografií se dozvíte na mém specializovaném webu.

Moji brožuru věnovanou základům portrétního fotografování můžete bezplatně stáhnout zde:

jak vybrat fotografa profi profesionální fotograf praha

Advertisement

2 thoughts on “Luxusní fotokniha za rozumnou cenu (recenze)

  1. Pingback: Fotosešit od Saal Digital (recenze) | Jan Zeman Photography

  2. Pingback: Přehled článků | Jan Zeman Photography

Komentáře nejsou povoleny.