Instalace redakčního systému WordPress

Úvod

Ačkoli se na tomto blogu chystám věnovat převážně focení, zpracování fotografií a počítačové grafice, je můj první příspěvek z trochu jiného ranku. Popíši v něm své zkušenosti s instalace redakčního systému WordPress, na kterém běží moje osobní stránky janzemanphotography.com. Zatímco tento blog je zprovozněn na verzi WordPressu, která je hostována přímo na webu wordpress.com, můj fotografický web je provozován na verzi WordPressu, která je nainstalována přímo na serverech mého webhost providera, konkrétně společnosti pipni.cz. Verze WordPressu určená k instalaci na vlastní webový prostor je k dispozici na webu wordpress.org.

Verze provozovaná na vlastním webovém prostoru má několik zásadních výhod oproti verzi hostované na webu wordpress.com. Nejzásadnější je možnost rozšířit funkčnost WordPressu množstvím dostupných pluginů. Tato vymoženost ve verzi WordPress.com chybí. Dále je k dispozici úplná kontrola nad grafickou podobou webu. Je možné použít vlastní uživatelské šablony vzhledu a je možné do nich zasahovat pomocí přímé editace CSS. Tato možnost je ve verzi na WordPress.com zpoplatněna dodatečným poplatkem 30 USD.

Postup instalace

 1. Nejprve je potřeba z webu wordpress.org stáhnout instalační balíček a obsah tohoto balíčku nahrát na hostitelský server. K tomu je vhodné použít přenos přes FTP. Já osobně pro tyto účely používám  Total Commander.
 2. Dále je potřeba si na hostitelském serveru zprovoznit MySQL databázi. Na pipni.cz se toto provede v sekci Administrace domény – Databáze. V oddílu MySQL se vloží  nová databáze pojmenovaná ve tvaru název_doména_přípona. Tj. konkrétně v mém případě “wordpress_janzemanphotography_com”.
 3. Po zřízení nové databáze je potřeba se přihlásit k administraci této databáze. V případě hostingu na pipni.cz k tomu slouží aplikace MySQLAdmin (https://mysql.pipni.cz/). Je potřeba vybrat server, na kterém je databázehostována (název serveru je zobrazen v pravém horním rohu administrace domény v údajích o přihlášení) a přihlásit se jménem, které odpovídá zvolené databázi a je ve tvaru název.doména.přípona, tj. v mém případě “wordpress.janzemanphotography.com”.
 4. Nyní je potřeba spustit instalátor install.php, ten se nachází v adresáři wp-admin. V případě mého webu tedy na adrese “janzemanphotography.com/wp-admin/install.php”. Při instalaci je potřeba nadefinovat soubor wp-config.php. To se provede tlačítkem “Create a configuration file”. Do pole Database Name se vyplní název databáze (wordpress_janzemanphotography_com), do pole User Name uživatelské jméno (wordpress.janzemanphotography.com), do pole Password zvolené heslo a do pole Database Host se vyplní “mysql”. DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!  Je potřeba před tímto nastavit atributy adresářů na hostitelském serveru na 775. Obvyklé původní nastavení na 755 neumožňuje zápis a instalátor by nedokázal vytvořit konfigurační soubor.
 5. Poté už se jen ve spuštěném instalátoru vyplní požadované údaje (jméno stránek, vaše přihlašovací jméno a heslo) a instalace je u konce.
Advertisement

5 thoughts on “Instalace redakčního systému WordPress

 1. Dobrý den,
  kde se nastavuje toto?

  Je potřeba před tímto nastavit atributy adresářů na hostitelském serveru na 775. Obvyklé původní nastavení na 755 neumožňuje zápis a instalátor by nedokázal vytvořit konfigurační soubor.

 2. Děkuji za návod, bez něj bych to nezvládl.

  K bodu 1 bych jen upřesnil, že po rozbalení archivu s instalátorem je potřeba nahrát až adresáře a soubory ve složce wordpress (wp-admin, atd..) ne složku wordpress samotnou a že je pořeba nahrát ty složky a soubory do adresáře „www“ na serveru.

  U bodu 2 je potřeba v administraci databází při přidávání nové MySQL zadat login (ne jméno databáze), takže „wordpress..“ . Jméno databáze se vytvoří automaticky potom na „wordpress__“, což je možné ověřit v bodu 3.

  Ještě jednou díky!

 3. Moc díky za tenhle návod, konečně jsem s instalací WP uspěl, i když ne vše šlo dle očekávání:

  Např. tlačítko „Create a configuration file“ nikde nemám.

  A moc nechápu, proč je zapotřebí bod (3) – stačí se jen přihlásit, i když v administraci pak nic nedělám?

  WP mi nahlásil, že existuje dřívější instalace databáze a že je třeba ji vyčistit, nevěděl jsem jak, tak jsem prostě vytvořil novou…

 4. Pingback: Přehled článků | Jan Zeman Photography

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s