Analog Efex Pro

29. 10. 2013 rozšířila společnost Google balík grafických pluginů Nik Collection o zcela nový modul Analog Efex Pro. Stávající vlastníci licence na celou kolekci získávají nový modul zdarma v rámci aktualizačního procesu.

Modul obsahuje celkem 11 typů efektů, které jsou plně parametrizované. Jedná se o efekty simulující vady objektivů, neostrou kresbu, zoomování a rotace během expozice, nechtěný průnik světla k filmu a vinětaci objektivu Dále je možno přidat rámeček či nasimulovat expozici na skleněnou desku.

Pro zjednodušení práce jsou v aplikaci k dispozici čtyři základní sestavení filtrů, podle toho jakého efektu chceme dosáhnout. Jedná se o napodobení vzhledu klasických analogových fotoaparátů (Classic cameras), napodobení starých fotografií exponovaných na emulze nanesené na skleněných deskách (Wet Plate), napodobení v současnosti velmi populárního vzhledu snímání s levnou plastovou kamerou (Toy Camera) a napodobení vzhledu snímků pořízených starými aparáty (Vintage Cameras).

13103003_01_kategorie_vzhledu

Přehled všech filtrů a jejich kombinace pro různé kategorie efektů uvádí následující tabulka.

13103003_09_tab

Po navolení kategorie máme vždy k dispozici základní sadu přednastavení, které použijeme jako výchozí pro následné úpravy. Pokud se rozhodneme nevyužít žádnou z přednastavených kategorií, zvolíme ve výběru kategorie položku Camera Kit a můžeme si efekty sami poskládat dle vlastního uvážení.

Pro názornost jsem na fotografii, kterou jsem včera upravoval (postup popisuji v tomto článku) aplikoval vždy po jednom zástupci přednastavení z každé kategorie efektů.

Přednastavení Classic Camera 3 upravilo barevnost fotografie do pastelových tónů, mírně přidalo zrnka prachu, zvýraznilo kresbu a doplnilo vinětaci.

13103003_02_Classic_Camera_3

Z kategorie Wet Plate jsem zvolil přednastavení 6, které fotografii desaturovalo, přidalo rozmazání okrajů fotografie a vinětaci, přimíchalo prach a škrábance, zbarvilo fotografii do teplejšího odstínu a umístilo obraz na skleněnou desku.

13103003_03_Wet_Plate_6

Z kategorie Toy Camera mě nejvíce zaujalo první přednastavení, které mírně zvýraznilo kresbu, provedlo výrazné poduškovité zkreslení, přidalo rozmazání okrajových oblastí napodobením zoomování během expozice a vinětaci a lehce upravilo barevnost do pastelovějších tónů.

13103003_04_Toy_Camera_1

Z poslední kategorie jsem zvolil přednastavení Vintage Camera 8, které provedlo rozmazání okrajů fotografie a přidání vinětace, upravilo barvy do pastelovějších odstínů a výrazně snížilo kontrast fotografie simulací průniku parazitního světla. Nastavení opatřilo fotografii rámečkem.

13103003_05_Vintage_Camera_8

Aplikace neobsahuje klasické U-Pointy pro maskování, ale většina filtrů obsahuje jakýsi zaměřovací kříž s vyznačením účinné a přechodové oblasti efektu, podobně jako např. Adobe Photoshop u filtru Lens Blur nebo konkurenční Perfect Photo Suite od onOne Software.

13103003_06_kriz

Nakonec jsem použil přednastavení Toy Camera 1, u kterého jsem upravil střed a rozsah filtru Zoom & Rotat Blur. Pro srovnání uvádím původní fotografii vyvolanou z formátu RAW zcela bez úprav a finální fotografie upravenou pomocí Photoshopu, Color Efex Pro a Analog Efex Pro. Úpravu původní fotografie popisuji v článku zde.

Původní fotografie vyvolaná bez úprav z RAW:

13103003_07_original_0EV

Fotografie po úpravách:

13103003_08_final_image

Nový modul Analog Efex Pro se ovládá prakticky totožně jako zavedený modu Color Efex 4. Ovládání je jednoduché, úpravy se provádějí nedestruktivně, každý efekt je možno libovolně přizpůsobit potřebám konkrétní fotografie. Oproti stávající verzi Color Efex je příjemným doplňkem nový ovládací terč pro řízení efektů rozmazání a vinětace, naopak v nastavení rámečků nejsou k dispozici volby vůbec žádné. Rámeček lze pouze navolit z nabídky, nelze ho nijak dále přizpůsobit.

Výsledné efekty úprav jsou velmi zdařilé už z připravených přednastavení. Pokud rádi používáte v současné době tolik oblíbené efekty retro vzhledu fotografií, tak s Analog Efex Pro neuděláte chybu. Uvidíme, s čím v této kategorii úprav přijde konkurenční onOne Software se svým Perfect Photo Suite 8, který v beta verzi spoustu retro efektů obsažených v předchozích verzích zatím postrádá. Druhé beta verzi Perfect Photo Suite 8 se věnuji v samostatném článku zde.

Advertisement

One thought on “Analog Efex Pro

  1. Pingback: Přehled článků | Jan Zeman Photography

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s