Corel PaintShop Pro X7

paintshop-pro-x7-ultimate-box

Corel PaintShop Pro býval před několika lety společně s Adobe Photoshop Elements cenově velmi výhodnou alternativou k velmi drahému a robustnímu Photoshopu. V nadsázce bylo možno z pohledu fotografa označovat tyto dvě aplikace jako 90% funkčnosti Photoshopu za 10% jeho ceny. Já osobně jsem hojně používal PaintShop Pro ve verzi X2, která také jako poslední vyšla lokalizovaná do češtiny a ve své době měla k dospělému Photoshopu blíže než Adobe Photoshop Elements. Postupem času se začala karta obracet na stranu Elements, které postupně začali přebírat pokročilejší funkce z dospělého Photoshopu, zatímco PaintShop Pro zůstával v jádru stejný a akorát na sebe začal nabalovat různá marketingová pozlátka v podobě instantních efektů apod.

Markantní rozdíl pak nastal s nástupem 64-bitové architektury PC. Zatímco Photoshop nabídl možnost práce v 64-bitech, čímž umožnil využití většího množství paměti (32-bitové počítače mohou adresovat pouze necelé 4 GB) a také dokázal využít vícejádrové procesory, z PaintShopu se stala sice funkčně vybavená, ale pro náročnější práci dosti těžkopádná aplikace. Corel dokázal na současné nároky zareagovat loni uvedením verze X6, která již byla 64-bitová a aktuální verzí X7 doplňuje řadu užitečných funkcí, které známe z Photoshopu.

PaintShop Pro má tedy určitě smysl pořídit pro amatérské potřeby. Obsahuje většinu potřebných funkcí a pro občasné úpravy je určitě dostačující. Ovšem nepředpokládám, že by v dnešní době, kdy díky možnosti pronájmu balíku Creative Cloud pro fotografy, obsahujícího Photoshop a Lightroom za cca 12 Euro měsíčně, měl tyto nahradit v každodenním pracovním workflow profesionálního fotografa. Svoji velkou cenovou výhodu totiž již ztratil a navíc ani v nejnovější verzi nebyl vybaven seriózním modulem pro vyvolávání RAWů. Modul RAW Lab, který se od verze X2 nijak nezměnil a umožňuje prakticky pouze nastavit vyvážení bílé a základní úpravu expozice, byl „směšný“ už před těmi 8 lety. Zde je pochopitelná snaha Corelu nekonkurovat dalšímu svému produktu Corel AfterShot Pro, který nedávno vyšel v 2. verzi.

Corel PaintShop Pro X7 vychází tradičně ve dvou variantách – standardní a Ultimate. Verze Ultimate obsahuje navíc oproti standardní verzi kolekci štětců, textur a pozadí a také dva zásuvné moduly – Perfectly Clear a FaceFilter3. První jmenovaný slouží k automatické úpravě libovolné fotografie (dochází k automatické optimalizaci 10 různých aspektů ve fotografii). Druhý filtr slouží k automatickým retuším portrétů. Jako retušér si o použití těchto automatických nástrojů myslím své (a není to nic lichotivého), ale určitě se najde velká spousta uživatelů, kteří nemají potřebné znalosti a dovednosti ručních úprav a které přiložené zásuvné moduly potěší. Ze zkušenosti s obdobnými nástroji ovšem vím, že výsledky použití podobných automatických nástrojů bývají poměrně nereálné a provedené zásahy jsou na fotografii velmi patrné.

Z výčtu nových vlastností verze Corel PaintShop X7 jsou nejzajímavější tyto:

Magic Fill – neboli výplň podle obsahu. Implementace jedné z těch nejužitečnějších novějších vlastností Photoshopu, která značně urychluje práci při odstraňování nechtěných objektů z fotografie.

Rychlejší štětce – chování nástrojů typu štětec bylo oproti minulé verzi zrychleno o 30%.

Text and Shape Cutting – ořezávání podle textu nebo tvaru. Prakticky se jedná o možnost ořezat rastrovou vrstvu obdobně jako to umí Photoshop pomocí funkce ořez podle vrstvy.

Color Materials Palette – vylepšená paletka barev umožňuje pohodlnější práci a tvorbu vlastních barevných palet. Součástí palety je možnost vytvářet barevná schémata (obdoba Kuleru). Opět velmi potřebná funkce převzatá z Photoshopu.

Image Dialog – dialog pro tvorbu nového dokumentu. Umožňuje vybrat z celé řady přednastavení např. pro sociální sítě apod.

Smart Edge – Další velmi užitečná funkce – detekce hran u štětců. V kombinaci s nástrojem pro výběr je možno použít jako obdobu rychlého výběru z Photoshopu. Toto by měl navíc zvládnout i specializovaný nástroj Smart Selection Brush.

Vylepšená práce ve vrstvách – je možné kopírovat vrstvy mezi více soubory.

Z dalších vlastností stojí za zmínku nový vzhled dialogových oken, nástroj pro automatický rychlý výběr, nástroj pro tvorbu HDR snímků, skriptovací jazyk pro tvorbu akcí, podpora zásuvných modulů pro Photoshop, zjednodušená tvorba vrstev přetažením obrázku přímo nad panel Vrstvy, řada instantních nástrojů (přechodové filtry, retro laboratoř pro napodobení historických fotografických technik, sada kreativních efektů, mapování tonality pro jeden snímek, selektivní zaostření), organizér fotografií s funkcí detekce tváří, propojení s Google Maps pro umístění fotografií do mapy, možnost automatické tvorby slideshow, rychlé sdílení fotografií na sociálních sítích, sada nástrojů pro tvorbu webové grafiky a také specializované nástroje pro restaurování starých fotografií a poměrně robustní nástroj pro tvorbu textu.

Zkušební verzi aplikace je možno stáhnout přímo z webu Corelu na adrese https://store.paintshoppro.com/1184/purl-ATG_PID_HPbanner_PSPproX7ULT#tab=0.

Aktualizace 11. 9. 2014 – Plnohodnotnou recenzi Corel PaintShop Pro X7 z pohledu fotografa najdete zde.

Advertisement

2 thoughts on “Corel PaintShop Pro X7

  1. Pingback: Přehled článků | Jan Zeman Photography

  2. Pingback: Corel PaintShop Pro X7 – recenze a srovnání s Photoshopem | Jan Zeman Photography

Komentáře nejsou povoleny.