Adobe Camera Raw 8.5

Společně s uvedením Creative Cloud 2014 byl aktualizován zásuvný modul Adobe Camera Raw na verzi 8.5. V rámci předplatitelských verzích Photoshopu (CC a CC 2014) tento obsahuje kromě podpory pro nové fotoaparáty také řadu nových funkcí.

14062401_10_ACR_title

První dvě novinky byly do Camera Raw přebrány z Lightroomu. Jedná se o možnost náhledů před a po úpravě vedle sebe a dále o možnost ovládat expoziční posuvníky přímo z histogramu.

Druhou, velmi praktickou novinkou, je možnost upravovat dodatečně pomocí štětce masku vytvořenou nástroji Graduated Filter a Radial Filter. Celý postup si ukážeme na příkladu ztmavení oblohy použitím přechodového filtru. Klasickým způsobem vložíme pomocí nástroje Graduated Filter přechodový filtr pro úpravu expozice oblohy.

14062401_02_ACR_gradient

Zaškrtnutím nového políčka „Mask“ můžeme zobrazit filtrem vytvořenou masku obdobně, jako u použití štětce úprav.

14062401_03_ACR_gradient_mask

Maska je tvořena lineárním přechodem, který kromě oblohy ovlivní také střechu budovy v pozadí a zejména vrchní část sochy v popředí. A právě k odstranění účinku přechodového filtru z těchto oblastí můžeme použít nový štětec, který se aktivuje tlačítkem „Brush“. Pomocí ikon štětce se znaménkem – a + můžeme upravit masku požadovaným způsobem.

14062401_04_ACR_gradient_mask_brush

A takto vypadá výsledná úprava po použití přechodového filtru se sníženou hodnotou expozice a přidáním azurového odstínu.

14062401_05_ACR_after

Stejnou úpravu masky je možno provést také u nástroje Radial Filter.

Uvedená vylepšení se týkají pouze předplatitelských verzí Photoshopu, což je pochopitelné a bylo to takto nastaveno od začátku. Poslední krabicová verze CS6 je upgradována pouze pro podporu nových fotoaparátů.

Co ale zamrzí je, že se nové funkce neobjevily v souběžném updatu pro Lightroom. Doufám, že za tím jsou technické a ne obchodní důvody a v budoucím updatu se na Lightroom dostane.

Advertisement

One thought on “Adobe Camera Raw 8.5

  1. Pingback: Přehled článků | Jan Zeman Photography

Komentáře nejsou povoleny.